« Svibanj 2024 »

VODA
Autor: Sanja Prodanović-Trlin, 4. 7. 2013.

Voda

Ah, ta voda! Ta ljepotica raznih oblika! Što bismo bez nje?

Koliko je ona samo potrebna i beskrajna. Ona je dar!

Svaki ju čovjek, životinja i biljka treba. Voda na svakom uglu vreba.

Dok voda iz potočića žubori, uz taj se neobičan zvuk svatko odmori.

Kako barčice na obali plutaju i uz valove se njišu, prostrano more

pod njima pleše i priziva kišu. Slapovi, očaravajući slapovi- vaš zvuk

slušaju rosom prekriveni makovi.

Što bi pingvini na Južnom polu bez vode? Oni svojim nogicama do

ribica po tvrdom ledu hode.

Kakva bi to bila zima bez vode u snježnim pahuljicama?

Što bi dječaci za Valentinovo darivali curicama?

Vodu treba čuvati i dragom je biću dati!

Lara Kralj, 6.c

Poštovani stanovnici svijeta!

Voda. Ni ne slutimo koliko nam ta četiri slova život znače. Bez vode nema života. Voda je pokretač prirode, pokretač svega nama potrebnoga. Voda je blistavi trag što teče kroz naše živote i prati nas u svim situacijama. S razlogom kažemo da je rijeka simbol života, ona je u svima nama. Baš kao i brzaci, i mi, ljudi, ponekad brzopleto donosimo zaključke, no u svom tom kaosu spotaknemo se te padnemo sve niže i niže poput žuborećeg slapa što nam pomaže shvatiti koliko smo jaki da nastavimo. Rijeka je poput puta do cilja. Teče i teče, a na jednom mjestu ponire duboko, u tamu. Padajući niz vodopad pročišćavamo se duhovno i mentalno, te nastavljamo svoj put u miru do sljedećeg vodopada. Čovjek je manji od kapljice vode u usporedbi s beskrajnim plavetnilima. Voda je moćna sila prirode. Ona daje, ali i oduzima. Vodi se ne može vjerovati. Poplave, tsunamiji i ostale prirodne katastrofe uzrokovane vodom često završe kobno. Mali dio prirode može uništiti čovjekovu dugo stvaranu tvorevinu, što nam pokazuje da su ljudi naspram prirode potpuno bespomoćni.

No to nije ništa u usporedbi s načinom na koji čovjek narušava to predivno zemaljsko blago -vodu. Voda vjerojatno zna za dobru staru izreku: „ Sve se vraća, sve se plaća!“ Potpuno nedužni i siromašni ljudi često ispaštaju zbog ljudi koji vodu uzimaju zdravo za gotovo. Pješačeći kilometrima po više sati na dan žrtvuju se da bi svojoj obitelji donijeli malo nepitke i od nemarnih ljudi zagađene vode.

Dobrome čovjeku kap vode je ocean, a zlom je ocean kap vode! Voda nalikuje i zrcalu osobnosti. Pogled u vodu stvara naš pravi odraz. Mirni, povučeni i pošteni ljudi su poput ranojutarnje rose smještene na nježnoj latici ruže obasjane sunčevim zrakama. Zle i pohlepne ljude predstavlja jaka kiša praćena snažnim munjama i gromkom grmljavinom. Iako kiša donosi tugu , ponekad je ona upravo izvor mira i spokoja u svima nama. Pomaže nam da razbistrimo glavu, odmorimo se i posvetimo samima sebi.

Voda blagoslivlja naše živote. Kršten u vodi znači biti ponovno rođen i zato neka voda bude izvor života svima! Voda je predstavnik svega živoga. Ona je Majka prirode. I u vodi postoji život, sve je puno vodenih organizama koji su zahvalni za svoje stanište. No, i oni su žrtve čovjekova nemara, čovjekove zlobe i pakosti. Stradajući zbog raznih zagađenja vode i kemikalija povećava se broj uginulih organizama. U vodi se nalazi i čovjekov izvor hrane pa će i dalje ostati misterij zašto bez razmišljanja čovjek uništava nešto što ga hrani, nešto što mu je izvor života. Uistinu, čovjek svojim ponašanjem ne čini ništa dobro za prirodu, ali priroda se ipak brine za čovjeka. Čovjek je vrlo sebično stvorenje koje mari samo za svoje potrebe. Kaže se da priroda može bez čovjeka, ali čovjek bez prirode ne može živjeti! Budućnost nam možda donosi mnoge ratove koji će se voditi za pitku vodu. Granica između rata i mira je doista vrlo tanka. Vode će biti sve manje i manje, nestajat će. Stanovnici Lijepe Naše zaista trebaju biti zahvalni što žive u zemlji bogatoj pitkim izvorima vode koji još nisu drastično zagađeni i što se ne moraju bojati za nestanak vode.

Na kraju, želimo poručiti svim stanovnicima svijeta da ne zaborave da je voda jedinstven i veličanstven dar prirode čovjeku. „Tisuće ljudi su živjele bez ljubavi, bez vode ni jedan čovjek“, misao je koja sažima sva razmišljanja i nudi odgovor na pitanje o važnosti vode za život.

Pozdrav od dviju osmašica Carle i Lucije!