« Svibanj 2024 »

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Danka Jergović, 18. 10. 2022.

Dana 13. i 14. listopada naši su učenici 8. razreda sudjelovali na terenskoj nastavi u sklopu projekta koji provodi Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a čiji je nositelj Ministarstvo hrvatskih branitelja. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Učenici su u pratnji svojih učitelja (Goran Štifanić, Ana Bilović, Danka Jergović) i stručnih vodiča posjetili memorijalne lokacije u  gradu i na njegovu širem području. (v. Opširnije)

Posjetili su Memorijalni centar Domovinskog rata, Vodotoranj – memorijalno spomen-obilježje, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Župu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčaru i  masovnu grobnicu, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“. Upoznali  su se i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara u Muzeju vučedolske kulture, te Gradskom muzeju u dvorcu Eltz.

Škola mira  bila je završna faza dvodnevne terenske nastave učenika. U sklopu Škole mira učenici su stekli temeljna znanja o povelji Ujedinjenih naroda, posljedicama rata i mirnoj reintegraciji, a s ciljem da iz Vukovara odu s porukom mira, nenasilja i tolerancije.

Moramo istaknuti  i jako smo ponosni na naše predstavnike, Anamariju Kukrić i Lorisa Budana,  koji su u kviz natjecanju u Školi mira pokazali izvrsno znanje i osvojili 1. mjesto.